Услуги като Регистрационен агент
Дубликат на депозитарна разписка
В случай, че клиентът не разполага с удостоверение за притежаваните финансови инструменти (депозитарна разписка), следва да заяви на инвестиционен посредник, който е оторизиран да изпълнява функции на Регистрционен агент, документът да му бъде издаден. Необходимо е да се сключи договор за регистрционни услуги и да се представят данни за емитента и броя финансови инструменти.
Срокът за издаване на дубликат на депозитарна разписка обикновено е до един работен ден.
Промяна на персонални данни
В случай, че клиентът има предходна регистрация в Централен депозитар и междувременно има промяна в неговото име, ЕГН или адрес, то следва да възложи на регистрационния агент данните му да бъдат актуализирани. За целта се предоставят документи за промяната.
Унаследяване на акции, дялове от договорен фонд или компенсаторни инструменти
Следва да се има предвид, че случаите на унаследяване могат да бъдат много сложни. Не се колебайте да се свържете с нас за уточняване на детайлите.
Продажбата на ценни книжа, собственост на починало лице, може да се извърши само след извършване на процедура по унаследяване от лицензиран инвестиционен посредник, който действа и като регистрационен агент.
Необходими документи:
- удостоверение за наследници – оригинал, издаден не по-късно от 6 (шест) месеца преди датата на започване на процедурата, независимо дали има промяна в наследниците;
- копие от смъртен акт;
- наличните депозитарни разписки / временни удостоверения, издадени на името на починалото лице. Ако наследниците не притежават депозитарни разписки / временни удостоверения, това се удостоверява с декларация (изготвя се от инвестиционния посредник);
– копия от документите за самоличност на всички наследници, заверени собственоръчно с текст „Вярно с оригинала“, трите имена, дата и подпис.
Изисквания:
- присъствие на всички лица, упоменати в удостоверението за наследници, или техни пълномощници. В случай на упълномощаване, е необходимо нотариално заверено пълномощно, с изричен и конкретен текст. Препоръчваме Ви да използвате изготвени от „АБВ Инвестиции” ЕООД бланки.
- предварително уточнение на банковата сметка, по която сумата ще бъде преведена след продажба на финансовите инструменти;
- в случай, че наследниците не са роднини по права линия без ограничения и/или съпрузи, се изисква удостоверение, издадено от общината по местооткриване на наследството, че тези финансови инструменти са посочени в декларацията за облагане с данък върху наследствата и дължимият данък върху наследството е платен (удостоверение по чл.41 ал.3 от Закона за местните данъци и такси).
- в случай на несъответствие на ЕГН, вписан в депозитарната разписка и удостоверението за наследници, се изисква документ от служба ГРАО към съответната община, удостоверяващ направената промяна;
- при Поименни компенсационни бонове – копие от решението за обезщетение, издадено от поземлената комисия;
- нотариално заверен договор за доброволна делба между наследниците (бланката може да се изготви от инвестиционния посредник).
Инвестиционният посредник задържа оригиналите или нотариално заверен препис от някои от представените документи.
Процедурата по унаследяване се извършва на два етапа:.
1. Блокиране на финансовите инструменти, собственост на починалото лице – в съответствие с нареждане, подписано от всички наследници или техен / техни представители и получаване на справка за портфейла на наследодателя с наличните финансови инструменти.
2. Прехвърляне на ценните книжа на един или повече наследници, в зависимост от волеизявлението на наследниците, удостоверено в договора за доброволна делба.
Приблизителен срок за приключване –три работни дни.